Воєнно-політичні події 1650 - 1653 років



Мета : продовжувати вивчати воєнні події Національно-визвольної війни;

показати мужність, стійкість повсталого народу, майстерність і відвагу

його воєначальників-полководців; добиватись розуміння учнями

причин перемог і поразок та їх наслідків; виробляти вміння складати

розгорнутий план розповіді вчителя, працювати з настінною картою і

картосхемами, різними історичними джерелами, складати хронологічну

таблицю; продовжувати виробляти вміння характеризувати навчальну

картину, сприймати її як інформацію; виховувати в учнів почуття

патріотизму, гордості за бойове минуле свого народу, готовність

захищати свою Батьківщину.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: карта, ілюстрації до § 20 посібника Швидька.

План

І.Перевірка домашнього завдання.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

ІІІ.Оголошення теми і мети. Мотивація.

ІУ.Засвоєння нового матеріалу.

1.Берестецька битва 1651 року. Білоцерковський мирний договір.

2.Батозька битва 1652 року. Жванецька облога 1653 року.

3.Молдавські походи.

4.Внутрішнє і зовнішнє становище Гетьманщини наприкінці 1653 року.

У.Закріплення вивченого матеріалу.

УІ.Підсумок уроку.

УІІ.Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

1.Вікторина за вивченим.

1.В якій битві Визвольної війни триста козаків, що не встигли вийти із оточення, хоробро билися, вважаючи за краще загинути, ніж здатися в полон?

2.Яка битва стала вершиною воєнного хисту Богдана Хельницького?

3.Хто з видатних українських художників багато творів присвятив українському козацтву ("Сутичка запорожців з татарами", " Козак в степу", "Запорожець на розвідці", "Похід козаків" і т.д.).

4.Які картини про Визвольну війну написав видатний український художник М.Самокиш?

5.Як називалися документи - звернення до народу із закликом повставати проти польських поневолювачів, які видавав Б.Хмельницький?

6."Найбільший державний муж, що його будь-коли мала Україна" - кого так характеризував історик В.Липинський?

7.Хто є атором пам'ятника Б.Хмельницькому, що встановлений в 1888 р. на площі перед Софіївським собором у Києві?

2.Самостійна робота учнів за тестовими картками (див. дидактичний матеріал)

ІІ.Актуалізація опорних знань.

Як ви вважаєте, чи можливе було остаточне припинення війни після зборівської угоди?

Чому ця угода не влаштовувала обидві сторони воюючі?

ІІІ.Оголошення теми і мети. Мотивація.

ІУ.Засвоєння нового матеріалу.

1.Берестецька битва 1651 року. Білоцерківський

мирний договір.

Учні слухають вчителя, слідкують за картосхемами і в ході розповіді вчителя заповнюють таблицю :

Розповідь вчителя про воєнні події під Красним,

героїчну оборону Вінниці. Розповідаючи про

хід Берестецької битви, використовую картосхему

битви ( див. ст. 165 посібника Швидька)

Білоцерковський мирний договір

Дата

Умови

Наслідки та значення

2.Батозька битва 1652 року. Жванецька перемога 1653 року.

1.Яке значення мала перемога військ Б.Хмельницького під Батогом?

2.Чому не вдалося досягти нової перемоги під Жванцем?

3.У яких ще битвах кримські татари зраджувати козаків, порушуючи свої союзницькі обов'язки?

4.Чому, на вашу думку, незважаючи на постійну зраду кримських татар, Б.Хмельницький знову відновлював з ними союз?

3.Молдавські походи.

Розповідь вчителя про молдавські походи. Пропоную розглянути портретні зображення молдавського господаря В.Лупула, Розанди та Тимоша Хмельницького.

Бесіда:

1.Чим був зумовлений перший молдавський похід?

2.Що змусило Б.Хмельницького організувати другий похад?

3.В чому проявились його негативні наслідки?

4.Внутрішнє і зовнішнє становище Гетьманщини наприкінці 1653 року

Розповідь вчителя

Конспектують матеріал в зошит

У.Закріплення вивченого матеріалу:

Які наслідки для України мала поразка під Берестечком?

Порівняйте умови Білоцерківського і Зборівського договорів. Чому Білоцерковський договір загострив ситуацію в Україні? У чому це проявлялося?

Які результати битви під Батогом?

Чому під Жванцем не вдалося досягти остаточної перемоги?

Чим закінчились перший та другий молдавські походи? Які вони мали наслідки для України?

УІ.Підсумок уроку.

УІІ.Домашнє завдання.

1 § 20 посібника Швидька.

2.Продовжувати заповнення таблиці "Головні події Національно-визвольної війни".




На головну


Hosted by uCoz