Українські землі у складі Російської імперії наприкінці XVIII - у першій половині XIX століття
( урок узагальнення, повторення по темі )
МЕТА: - повторити та узагальнити матеріал по темі, зупинившись на
соціально- економічному і політичному становищі земель,
розгортанні суспільно-політичного та визвольного рухів на
українських землях, підготуватися до тематичного оцінювання
по даній темі;
розвивати в учнів уміння працювати з картою, аналізувати
матеріал, робити висновки, порівняння, висловлювати свою точку зору;
виховувати в учнів почуття патріотизму, наполегливості,
відданості своїй справі / на прикладах повстання декабристів,
діяльності Кирило-Мефодієвського братства, соціальних
виступів українського селянства та ін./.
ТИП УРОКУ: урок - аукціон
Обладнання: карта, документ Є. Маланюк "Про духовну атмосферу
Наддніпрянської України початку XIX ст."
Основні поняття: уніфікація, інтеграція, русифікація, денаціоналізація,
міграція, криза, "українське питання", промисловий
переворот, національно- визвольний рух, автономія,
федерація
ХІД УРОКУ:
1. Актуалізація теми.
Учитель робить вступ, де оголошує тему і мету уроку. Потім ділить клас на три групи: перша- це учні, які хочуть на уроці "купити" оцінку 6 балів; друга- учні, які хочуть купити оцінку 9 балів; третя- учні, які хочуть "купити" оцінку 12 балів. Далі школярам пропонується завдання, на яке вони повинні дати відповідь в кінці уроку після повторення теми: Чому кінець XVIII- початок XIX ст. вважаються початком одного з найтрагічніших періодів історії Наддніпрянської України?
2. Повторення та узагальнення матеріалу по темі.
Спочатку вчитель "продає" письмові творчі завдання на 12 балів:
Роздуми селянина про своє тяжке становище, порівняно із його становищем за часів Гетьманщини.
Лист- скарга селянина губернаторові про становище селян- кріпаків в їхньому селі.
А далі учитель пропонує учням придбати на аукціоні собі оцінки, ціна яким - їхні знання. Якщо вони дають відповідь на запитання певного рівню, то і отримують відповідну оцінку. Якщо відповідь дається неповна, то знижується і оцінка. За доповнення учням нараховуються додаткові бали.
ЗАВДАННЯ:
На 6 балів:
Показати на карті, до складу яких держав входили українські землі на початку XIX ст.?
Які плани мав Наполеон щодо України?
З якою метою на Україні утворювалися військові поселення?
Що ви знаєте про діяльність Новгород-Сіверського гуртка?
Назвати декабристські організації, вказати, коли і як вони утворилися?
Назвати учасників Кирило-Мефодієвського братства? Що ви про них знаєте?
Охарактеризуйте форми протесту українського селянства.
На 9 балів:
Яку політику проводив російський уряд на українських землях?
Як сприйняли прихід Наполеона українці?
Які були причину утворення Азовського козачого війська?
Які нові явища з"явилися в розвитку господарства на Україні?
Якою була діяльність масонських організацій на Україні?
Охарактеризуйте програмні документи декабристів.
Які ви знаєте козацькі і селянські повстання першої половини XIX ст. на Україні? В чому їхнє значення?
На 12 балів:
Пояснити вислів Т. Г. Шевченка: "Польща впала та й нас
задавила".
В чому проявилася криза поміщицького господарювання на
Україні?
Яку роль відігравала українська козацька старшина у
національному відродженні України на поч.. XX ст.?
Порівняйте програмні документи декабристів.
Яке місце займає Т. Г. Шевченко в національно- визвольному русі на Україні?
Далі учні працюють з документом на ст. 78 у підручнику: Є. Маланюк "
"Про духовну атмосферу Наддніпрянської України початку XIX ст." і дають відповідь на запитання:
Про які соціально- політичні процеси пише Маланюк? Чому він бачить залишки козацько- гетьманської еліти "поза межами історії"?
Чому появу Тараса Шевченка він порівнює з виверженням вулкану?
Чому він називає кобзарів "незрячим сумлінням нації"?
В кінці уроку учні дають відповідь на поставлене запитання.
На уроці також працює "перекладач", який пояснює значення історичних термінів.
3. Домашнє завдання: пов.§ 1-10, підготуватися до тематичного оцінювання.