Розгортання національно-визвольної боротьби в 1648-1649 роках



Мета: показати наростання національно-визвольної боротьби у 1648-1649

роках; схарактеризувати значення перемог, одержаних козаками в ході

битв, підкреслити їх роль у формуванні Української козацької держави;

ознайомити учнів з програмою розбудови української держави;

виховувати почуття гордості за свій народ, який в найтячжі часи зумів

згуртуватись, щоб вести боротьбу за свою незалежність;

удосконалювати вміння учнів працювати з текстом підручника,

картосфемою, документами; виховувати в учнів повагу до захисників

Вітчизни.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: карта, картосхеми підручника, таблиця; репродукції картин

Самоскипа "Загін Кривоноса в бою" і художника Лебедєва "Бій

під Пилявцями", документи підручника.

План уроку

І.Перевірка домашнього завдання.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

ІІІ.Оголошення теми і мети.

ІУ.Засвоєння нових знань.

Наростання всенародної боротьби.Битва під Пилявцями.

Похід Б.Хмельницького в Галичину.

Вступ української армії до Києва. Програма розбудови Української держави.

Воєнні дії в 1649 році. Зборівський мирний договір.

У.Закріплення вивченого матеріалу.

УІ.Підсумок уроку.

УІІ.Домашнє завдання.

Хід уроку

І.Перевірка домашнього завдання.

1.Самостійна робота 1 учня біля дошки.Записати причини Національно-

визвольної війни.

2.Самостійна робота в зошитах 2 учнів. Робота за тестовими завданнями

( див. Дидактичний матеріал "Національно-визвольна війна під проводом

Б.Хмельницького".

3.Опитування усне за планом.

1.Розкажіть про роль Богдана Хмельницького на початковому етапі війни.

2.Від імені очевидця розкажіть про боротьбу українського війська під Жовтими Водами.

3.У чому проявився талант полководця Б.Хмельницького у битві під Корсунем?

ІІ.Актуалізація опорних знань.

Що таке "національно - визвольна війна"?

За що боровся український народ в 1654-1698 рр.

Чи справедливою була ця війна?

ІІІ.Оголошення теми і мети. Мотивація.

ІУ.Засвоєння нових знань.

1.Наростання всенародної боротьби. Бітва під Пилявцями.

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Яке значення і наслідки мали переможці битви під

Жовтими Водами і Корсунем?

Вчитель розповідає про наростання всенародної

боротьби, про битву під Пилявцями.

Під час розповіді показую на карті воєнні події.

Учні слухають, на картосхемах у підручнику знаходять міста і містечка, простежують напрямок руху визвольних походів

робота з історичним джерелом, уривком із літопису

Самовидця "Народ посполитий по Україні, поспитавши

о знесенню войск коронних і гетманов, зараз почалися

купити в полки не только тиє, коториє козаками

бивали, але хто й нігде козацтва на знал"

Учні читають уривок з літопису

Які фактори сприяли визволенню Лівобережної

України і більшої частини Правобережної України?

Учні дають відповіді

Як ви вважаєте, чому це вдалося зробити за такий

короткий строк?

Робота з картиною художника Лебедєва "Бій під

Пилявцями"

Вчитель демонструє картину.

Учні розглядають картину, самостійно складають розповідь по ній

2.Похід Б.Хмельницького в Галичину.

Розповідь вчителя з демонстрацією походу по карті,

картосхемі.

Учні слідкують за картосхемами у підручнику

Розв'язання проблемного завдання:

Чому у листопаді 1648 р. Б.Хмельницький зупинив

воєнні дії і дав наказ своїм полкам повертатись на

Подніпров'я?

Учні обговорюють питання, роблять висновки з допомогою вчителя

Причини: 1.Осіння негода.

2.Труднощі з продовольчим постачанням.

3.Епідемія чуми.

4.Вибори в Польщі нового короля.

5.Обіцянка претендента на посольський престол Яна

Казиміра розглянути скарги Вістюна Запорізького і

надати нові пільги.

6.Відсутність у гетьмана чіткого плану подальших дій,

зокрема ідеї побудови Української козацької держави.

7.Побоювання, що польське населення негативно

сприйме похід повстанців на польські землі.

перегляд картини Самоксина "Загін Кривоноса в бою".

3.Вступ української армії до Києва.

Програма розбудови Української держави.

розповідь вчителя про повертання військ Б.Хмельницького

в Наддніпрянщину урочисту зустріч гетьмана у Києві;

розв'язання дидактичних завдань:

Учні слухають

1.Один із свідків подій визвольної війни 1648-1654 рр.

польський шляхтич В. Маяковський занотував у своїх

записах таке: "…Весь народ вийшов з міста, вся чернь

вітала його. Академія вітала його промовами і

вигуками як… спасителя і визволення народу від

посольського рабства, вбачаючи в імені Богдан добрий

знак і називаючи його: Богом даний. Патріарх надав йому

титул найсвітлішого князя. З усіх гармат та іншої зброї в

замку і в місті лунала стрільба".

Про які події розповідає автор?

Коли і де вони відбувалися?

Кому і чому таку урочисту зустріч влаштували жителі міста?

Учні дають відповіді на питання

2.Прокоментуйте документ:

Учні коментують документ

Відповідь Б.Хмельницького польським послом

( січень 1649 р.)

"Марні слова!.. Тепер уже не час: мені вдалося зробити те, про

що я ніколи й не думав, а згодом покажу, що я замислив.

Виб'ю з … неволі народ руський. Раніш я воював за

завдані мені шкоду і кривду, тепер піду битися за нашу

православну віру". Вся чернь по Люблін і Краків

допомагатиме мені в цій справі… ставши над Віслою я

скажу…ляхам : сидіть, мовчіть ляхи! Туди я зажену всіх

духів і князів, а якщо будуть брикатися й за Віслою,

то я напевно й там їх знайду. На всій Україні не лишиться в

мене жодного князя і жодного шляхтича…"

Про які наміри Б.Хмельницького свідчать його слова?

Як промова характеризує самого гетьмана?

4.Воєнні дії в 1649 році. Зборівський мирний договір:

розповідь вчителя про хід воєнних дій у 1649 році;

складання таблиці "Зборівський договір".

Назва договору

Дата

Умови

Наслідки і значення

Учні роблять записи в таблицю

У.Закріплення вивченого матеріалу. Бесіда за вивченим матеріалом.

1.Яку роль у програмах Б.Хмельницького відіграли повстання по всій Україні?

2.Коли і за яких обставин гетьман почав формувати програму створення незалежної української держави?

3.Покажіть на настінній карті напрямки визвольних походів в 1648 і 1649 рр.

4.Наведіть докази того, що перемоги давались нелегко.

5.Як ви вважаєте, чи влаштовували умови Зборівського договору обидві воюючі сторони?

УІ.Підсумок уроку.

УІІ.Домашнє завдання.

1. § 18 посібника Швидька.

2.Продовжувати заповнювати таблицю "Основні події визвольної війни".

3.Продовжувати збирати відомості для складання письмової характеристики Б.Хмельницького.




На головну


Hosted by uCoz