Модуль числа
Мета: Засвоєння учнями поняття модуля, формування умінь
оперувати модулем при розв'язуванні вправ.
Хід уроку
I Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
Пояснити які числа називаються протилежними. Заповнити 2 рядок таблиці 26 № 632.
Які числа називаються взаємно оберненими ? Заповнити третій рядок таблиці 26.
Диктант Ів. (ІІв.).
1. Запишіть число "мінус три" ("мінус п'ять"). Як воно називається?
2. Число розташоване на відстані 4 од. ( 3 од.) правіше (лівіше) нуля.
Запишіть число.
Напишіть число, яке не є ні додатним, ні від'ємним (запишіть від'ємне число, розташоване на 7 од. від нуля).
Запишіть додатне число розташоване на відстані 7 од. від нуля (Яке число розташоване на 2 од. лівіше 0).
Запишіть всі цілі числа, які більші - 2 і менші 3 ( більші - 4 і
менші 1 ).
Яке число слідуюче ? 1, 0, -1, ... (- 5, -4, -3, ...)
Яке число на 2 менше - 5 (- 4 )
Яке число протилежне 7 (самому собі)
9. Яке число протилежне 0 (- 3 )
Напишіть число протилежне -2(4)
Напишіть число протилежне самому собі ( 0 )
Назвати усі цілі числа, розміщені між числами - 7 і 2 (- 2, ЗіЗ)
Накреслити координатну пряму, відмітити точки А (- 5 ), В(-4) і протилежні їм С (Д). (Учні обмінюються зошитами. Взаємоперевірка з "олівцем" ).
II Вивчення нового матеріалу.
1. Учитель акцентує увагу учнів на питаннях :
а) Які числа називаються протилежними ?
б)Яке число не має протилежного ?
в) Яким числом вимірюється шлях від дому до школи і взагалі будь-яка відстань ?
Учитель пропонує знайти відстань від початку відліку до точок А і Ста В і Д у завданні 13 диктанту.
Дається означення модуля числа , вводиться позначення. Учні записують приклади у зошити , повторюють правило .
| -5 | = 5 | 5 | = 5 | -4 | = 4 | 0 | = 0
| a |= (а , якщо а додатне або а = 0| -а , якщо а - від,ємне )
ІІІ Осмислення вивченого матеріалу .
1. Усне розв'язування № 649, 650, 651, 648
-5 -3,5 -1 0 1 3,5 5 7
х
2. Письмове коментоване розв'язування № 652.
а) ( | -8 | - | -3 | ) 0.05 = 0.25
1) | -8 | = 8
2) | -3 | = 3
3) 8 - 3 = 5
4) 5 0.05 = 0.25
б) ( | -18.4 | - | 15.6 | ) :0,5 =5.6
в) 28: ( | -3.4 | + | -6.6 | ) =2.8
№ 653
a) | x | = 7
x = 7 або x = -7
в) | x | = 0
x = 0
г) | x | = -3
0
№ 654
| x - 3 | = 5
x - 3 = 5 або x - 3 = -5
x = 8 x = -5 + 3
x = -2
ІV Підсумок уроку .
Модуль це - ...
Властивості ...
V Домашнє завдання .
Вивчити п. 8,3
№ 652 (г , д ) , № 654 ( а , б , г )